Przewiń

 

Lekarze pracujący w naszej klinice mają doświadczenie i umiejętności zdobyte i ugruntowane w pracy klinicznej. W naszej ofercie znajdziecie Państwo prawie wszystkie zabiegi, jakie można zaoferować w dziedzinie stomatologii.  Każdorazowo będziemy doradzać najwłaściwsze plany leczenia uzależnione od stanu zdrowia jamy ustnej i całego organizmu.

Zwykle dróg leczenia jest kilka i za każdym razem postaramy się je wszystkie przedstawić i omówić. Pozwoli to Państwu wybrać najbardziej zadawalający i korzystny wariant leczenia w danej sytuacji zdrowotnej.

Zapraszamy do gabinetu stomatologicznego w Zalesiu Górnym zarówno na wizytę kontrolną, jak i w celu zaplanowania leczenia.

 

 

 

 

Profilaktyka

Instruktaż higieny jamy ustnej

Instruktaż higieny zawiera szczegółowe wskazówki dotyczące zasad pielęgnacji jamy ustnej. Po przeprowadzeniu badania pacjenta, lekarz dobiera indywidualnie odpowiednią technikę szczotkowania zębów w zależności od potrzeb pacjenta, stanu jego uzębienia i przyzębia, jak i jego zdolności manualnych. Uwzględniając problem oczyszczania gładkich powierzchni zębów, powierzchni międzyzębowych i miejsc trudno dostępnych, lekarz doradza w sprawie wyboru odpowiedniego typu szczoteczki i pasty do zębów oraz przyborów dodatkowych. Prezentacji środków służących do pielęgnacji jamy ustnej często towarzyszy demonstracja sposobu ich stosowania na modelach lub bezpośrednio w jamie ustnej pacjenta.

Profesjonalne oczyszczanie zębów

Profesjonalne oczyszczanie zębów ma na celu usuniecie płytki nazębnej i innych osadów gromadzących się na powierzchniach zębów, których nie udaje się usunąć domowymi zabiegami higienicznymi. W zależności od rodzaju złogów pokrywających zęby stosowane są różne metody: polerowanie, skaling, piaskowanie.

Polerowanie

Mechaniczne oczyszczanie zębów z użyciem specjalnych szczoteczek, gumek i pasków. Zabieg ten ma na celu usunięcie niewielkich ilości złogów naddziąsłowych i wygładzenie powierzchni w celu zapobiegania łatwemu, ponownemu osadzaniu się.

Skaling

Skaling jest to zabieg usunięcia złogów nazębnych (kamienia nazębnego) gromadzących się na powierzchniach koron zębów, z użyciem urządzeń ultradźwiękowych zwanych skalerami; skaling jest z reguły zabiegiem bezbolesnym, jedynie w przypadku obecności stanu zapalnego tkanek otaczających ząb może pojawić się ból — w takiej sytuacji podawane jest znieczulenie miejscowe; każdy skaling kończony jest polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni; zapobiega to ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia pacjentowi przyjemne uczucie gładkości zębów.

Lakierowanie zębów

Najpopularniejszą formą profesjonalnej profilaktyki fluorkowej jest lakierowanie oczyszczonych zębów z zastosowaniem lakierów fluorkowych. Jest ono powszechnie stosowane zarówno w profilaktyce całego uzębienia, jak i wybranych miejsc.

Lakiery charakteryzują się znaczną lepkością, co powoduje ich dobre przyleganie do szkliwa zębów oraz dłuższe utrzymywanie się na ich powierzchni, a przez to powolne uwalnianie fluoru. Dzięki powyższym cechom preparaty te zapewniają redukcję próchnicy do 40%. Zabieg lakierowania powinien być powtarzany 2-4 razy w roku w zależności od skłonności pacjenta do próchnicy. Fluor stosowany w postaci lakierów fluorowych:

  • wzmacnia szkliwo dzieci i dorosłych
  • zmniejsza odkładanie się płytki nazębnej
  • zapobiega powstawaniu próchnicy wtórnej (wokół wypełnień)
  • zapobiega powstawaniu próchnicy w przebiegu leczenia aparatami stałymi
  • znosi nadwrażliwość szyjek zębowych

Lakowanie bruzd

Lakowanie bruzd zębowych polega na wypełnianiu bruzd i zagłębień w zębach specjalnym materiałem - lakiem szczelinowym. Bruzdy i szczeliny są miejscami zalegania resztek pokarmu, rozwoju bakterii, a skomplikowane kształty utrudniają lub wręcz uniemożliwiają właściwe ich oczyszczenie za pomocą szczoteczki do zębów, co sprzyja rozwojowi próchnicy. Lakowanie zębów zarówno mlecznych jak

i stałych ma więc na celu zabezpieczenie ich przed procesem próchnicowym. Zabieg lakowania należy przeprowadzać jak najwcześniej od momentu ukazania się zęba w jamie ustnej jednak wtedy, gdy ząb jest na tyle wyrżnięty by można go było odizolować od dostępu śliny. Lakowaniu poddajemy przede wszystkim zdrowe zęby stałe trzonowe i przedtrzonowe, jak również mleczne trzonowce, możliwe jest także zalakowanie zagłębień w powierzchni podniebiennej drugich siekaczy stałych. Jest to znakomita metoda zapobiegania próchnicy, prosta, bezbolesna i skuteczna - pozwala na osiągnięcie ok. 90% redukcji próchnicy.

 

 

 

 

 

Próchnica

Leczeniem próchnicy zajmuje się stomatologia zachowawcza. Próchnica jest chorobą twardych tkanek zęba spowodowaną przez bakterie, a polegającą na odwapnieniu i rozpadzie tych tkanek (szkliwa, zębiny, cementu).

 

 

 

 

 

Endodoncja

Endodoncja zajmuje się leczeniem chorób miazgi – wewnętrznej tkanki zęba, w której znajdują się naczynia, nerwy i komórki tworzące tkankę twardą. Miazga znajduje się w kanałach i komorze zęba. Zazwyczaj jeśli boli ząb to znaczy, że podrażniona jest właśnie miazga. Dzięki rozwojowi sposobów leczenia zapaleń i martwicy miazgi, wyleczone kanałowo zęby mogą pozostać w jamie ustnej jeszcze przez wiele lat.

Leczenie biologiczne miazgi

Celem leczenia biologicznego jest zachowanie przy życiu miazgi (wewnętrznej tkanki zęba) będącej w początkowej fazie zapalenia. Podrażnienie miazgi występuje zazwyczaj przy głębokich bądź rozległych ubytkach próchnicowych. Leczenie biologiczne polega na usunięciu próchnicy i zabezpieczeniu zęba specjalnymi preparatami leczniczymi i ochronnymi. Skuteczne leczenie pozwala zachować żywy ząb.

Leczenie kanałowe

Ta metoda leczenia stosowana jest w zaawansowanych zapaleniach miazgi – tzw. nieodwracalnych. Leczenie kanałowe polega na usunięciu chorej miazgi z komory i kanałów korzeniowych zęba,  następnie mechanicznym poszerzeniu, odkażeniu kanałów oraz szczelnym ich wypełnieniu specjalnymi materiałami. Aby zapewnić pacjentowi maksymalny komfort leczenia: brak doznań bólowych i skuteczność zabiegu, przeprowadza się go w znieczuleniu. Wynik leczenia oceniany jest natychmiast dzięki możliwości wykonania zdjęcia rentgenowskiego na miejscu w pracowni rentgenowskiej. Czasem zdjęcie rtg potrzebne jest również w trakcie leczenia.

Ząb z wypełnionymi kanałami zależnie od stanu korony może być odbudowany wypełnieniem lub protetycznie.

Leczenie martwicy i zgorzeli miazgi

Leczenie to różni się od leczenia kanałowego zapaleń miazgi nieodwracalnych koniecznością większego poszerzenia kanałów zęba oraz stosowaniem silnych środków odkażających, w celu pozbycia się bakterii mogących stanowić zagrożenie dla organizmu.

Leczenie zapaleń tkanek okołowierzchołkowych

Ogniska zapalne wokół wierzchołków korzeni są źródłem stałego wysiewu bakterii do krwioobiegu. Zazwyczaj przebiegają bezobjawowo. Mogą jednak wystąpić dolegliwości bólowe, utrudnienie żucia a w niektórych przypadkach obrzęk tkanek, gorączka, ogólne osłabienie. Leczenie tych schorzeń przebiega podobnie jak leczenie w przypadku martwicy czy zgorzeli miazgi, często wymaga większej liczby wizyt

i znacznego rozłożenia ich w czasie, np. co 3 miesiące. Leczenie to wymaga też regularnej kontroli radiologicznej.

Rewizja leczenia kanałowego

Rewizję leczenia endodontycznego czyli ponowne leczenie kanałowe przeprowadza się w sytuacji:

  • występowania dolegliwości bólowych ze strony zęba leczonego kanałowo
  • widocznego na zdjęciu rentgenowskim nieprawidłowego wypełnienia kanałów
  • korzeniowych, gdy ząb jest przeznaczony do leczenia protetycznego (korony protetyczne, wkłady koronowo-korzeniowe, mosty)
  • występowania widocznych na zdjęciu rentgenowskim zmian w kości, które nie wygoiły się po leczeniu kanałowym

Powtórne leczenie endodontyczne jest trudniejsze i bardziej skomplikowane niż leczenie pierwotne. Wiąże się z koniecznością usunięcia materiału wypełniającego kanały, odnalezieniem pominiętego kanału itp.

 

 

 

 

 

Chirurgia stomatologiczna

Usuwanie zębów

Zęby, które nie dają w żaden sposób nadziei na skuteczne wyleczenie i stanowią ognisko zapalne dla organizmu, powinny być usunięte. Zazwyczaj jest to prosty, krótki zabieg, który odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Dłutowanie

Ten typ usuwania stosuje się dla mocno zakrzywionych lub zrośniętych korzeni zębów i zębów zatrzymanych. Ząb zatrzymany to ząb, który mimo zakończonego rozwoju pozostaje niewyrżnięty (może być całkowicie niewidoczny w jamie ustnej lub widoczny częściowo). Problem ten najczęściej dotyczy zębów mądrości. Operacyjne usuniecie zęba jest zabiegiem bardziej skomplikowanym i wymaga więcej czasu niż zwykła ekstrakcja, przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Odpowiednie zaopatrzenie rany przyspiesza prawidłowe gojenie.

Hemisekcja i Radektomia

Ten typ usuwania stosuje się dla mocno zakrzywionych lub zrośniętych korzeni zębów i zębów zatrzymanych. Ząb zatrzymany to ząb, który mimo zakończonego rozwoju pozostaje niewyrżnięty (może być całkowicie niewidoczny w jamie ustnej lub widoczny częściowo). Problem ten najczęściej dotyczy zębów mądrości. Operacyjne usuniecie zęba jest zabiegiem bardziej skomplikowanym i wymaga więcej czasu niż zwykła ekstrakcja, przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym. Odpowiednie zaopatrzenie rany przyspiesza prawidłowe gojenie.

Usuwanie zmian zapalnych i resekcja wierzchołka korzenia

Zęby, które nie dają w żaden sposób nadziei na skuteczne wyleczenie i stanowią ognisko zapalne dla organizmu, powinny być usunięte. Zazwyczaj jest to prosty, krótki zabieg, który odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

 

Warto wiedzieć

Zalecenia po usunięciu zęba

Po zabiegu ekstrakcji zęba:

  • należy usunąć opatrunek po 30 minutach od zabiegu nie jeść i nie pić przez 2 godziny od zabiegu
  • dieta powinna być miękka i chłodna
  • nie należy płukać ust
  • wskazane jest stosowanie zimnego okładu na twarz 2-3 godziny po zabiegu
  • warto wstrzymać się od palenia papierosów w dniu zabiegu
  • w razie wystąpienia dolegliwości bólowych, można zastosować dostępne bez  recepty środki przeciwbólowe typu Apap, Ibuprom. Nie przyjmować preparatów zawierających kwas acetylosalicylowy - Aspiryna, Polopiryna

Co to jest suchy zębodół?

Suchy zębodół jest powikłaniem po usunięciu zęba, wiąże się z brakiem skrzepu krwi w zębodole (skrzep może się w ogóle nie wytworzyć lub zostać wypłukany z zębodołu). Często dołącza się zakażenie bakteryjne. Objawy w postaci silnych, rwących bólów, promieniujących do ucha lub skroni, występujące  najczęściej w nocy, gorączka i ogólne osłabienie. Suchy zębodół powstaje najczęściej w 2-3 dni po zabiegu. Dolegliwości mogą utrzymywać się ok. 2 tygodni.

Wśród prawdopodobnych przyczyn wymienia się: obniżenie odporności, niedobory witaminowe, palenie tytoniu mechaniczne wypłukanie i inne. W sytuacji pojawienia się podobnych objawów należy zgłosić się po pomoc do gabinetu stomatologicznego. Wykonane zabiegi lecznicze przyspieszą gojenie się rany i złagodzą dolegliwości bólowe.

 

 

 

 

 

Periodentologia

Paradontoza

To potoczna nazwa choroby przyzębia. Przyzębiem - czyli tkankami otaczającymi ząb zajmuje się periodontologia . Objawy takie jak: krwawienie, obrzęk  czy zaczerwienienie dziąseł, odsłonięcie szyjek zębowych, nadwrażliwość na zmiany temperatury, wydłużanie się koron zębów, powstawanie szpar między zębami, przemieszczanie się zębów, rozchwianie czy nawet ich utrata, nieprzyjemny zapach z ust, mogą świadczyć o chorobie przyzębia.

Instruktaż higieny jamy ustnej

To potoczna nazwa choroby przyzębia. Przyzębiem - czyli tkankami otaczającymi ząb zajmuje się periodontologia . Objawy takie jak: krwawienie, obrzęk  czy zaczerwienienie dziąseł, odsłonięcie szyjek zębowych, nadwrażliwość na zmiany temperatury, wydłużanie się koron zębów, powstawanie szpar między zębami, przemieszczanie się zębów, rozchwianie czy nawet ich utrata, nieprzyjemny zapach z ust, mogą świadczyć o chorobie przyzębia.

Skaling

Skaling jest to zabieg usunięcia złogów nazębnych (m. in. kamienia nazębnego) gromadzących się na powierzchniach koron zębów, z użyciem urządzeń ultradźwiękowych zwanych skalerami i w razie potrzeby narzędzi ręcznych. W naszej klinice stosujemy skalery najnowszej generacji, pozwalające na szybkie i efektywne oczyszczanie powierzchni zębowych, są całkowicie bezpieczne dla pacjenta. Skaling jest z reguły zabiegiem bezbolesnym, jedynie w przypadku obecności stanu zapalnego tkanek otaczających ząb może pojawić się bolesność - w takiej sytuacji podawane jest znieczulenie miejscowe. Każdy skaling kończony jest polerowaniem wszystkich czyszczonych powierzchni. Zapobiega to ponownemu odkładaniu się płytki nazębnej i zapewnia pacjentowi przyjemne uczucie gładkości zębów. Po profesjonalnym oczyszczeniu zębów wskazane jest zastosowanie lakierów fluorkowych.

Ma to na celu:

  • zabezpieczenie zębów przed próchnicą
  • zapobieganie nadwrażliwości szyjek zębowych

Piaskowanie zębów

Piaskowanie to zabieg usuwania osadu i przebarwień koron zębowych powstałych od kawy, herbaty, palenia tytoniu. Do tego celu służą aparaty powietrzno-proszkowe tzw. „piaskarki” - wyrzucające cienkim strumieniem mieszankę pyłu i wody pod dużym ciśnieniem, skutecznie likwidujące osady i przebarwienia, których nie można pozbyć się z pomocą szczoteczki do zębów. Na zakończenie czyszczenia zębów warto poddać się fluoryzacji. Piaskowanie to zabieg bezpieczny, niewskazany tylko w przypadku ostrych stanów zapalnych dziąseł.

Unieruchamianie zębów

Choroby przyzębia prowadza nierzadko do pojawienia się ruchomości zębów. 

W przypadkach, gdy komfort żucia jest wyraźnie ograniczony, stosuje się szynowanie zębów - łączenie pojedynczych zębów w blok, który wzmacnia rozchwiane zęby, zapobiega ich wyważaniu, wysuwaniu i przesuwaniu się. Zęby mogą być szynowane na pewien okres np. po zabiegach chirurgicznych lub na stałe. Znajdują tu zastosowanie:

  • korony protetyczne zblokowane lub mosty
  • włókno szklane + materiał kompozytowy

Wadą unieruchamiania zębów jest utrudnienie zabiegów higienicznych i niekiedy pogorszenie estetyki.

Kiretaż zamknięty

Jest to najczęściej wykonywany zabieg w niechirurgicznym leczeniu chorób przyzębia. Ma on zastosowanie w przypadku obecności kieszonek przyzębnych (pogłębionych na skutek rozwoju paradontozy przestrzeni między dziąsłem a zębem).

Kiretaż polega na oczyszczeniu kieszonki przyzębnej z zawartości będącej przyczyną utrzymywania się stanu zapalnego, m.in. resztek kamienia nazębnego zasiedlonego przez bakterie. Umożliwia to zlikwidowanie stanu zapalnego i zagojenie się rany i ponowne „przyklejenie” się dziąsła do zęba- spłycenie kieszonek. Jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Kiretaż otwarty (zabieg płatowy)

Kiretaż otwarty, nazywany również zabiegiem płatowym, stosowany jest w przypadku obecności głębszych kieszonek przyzębnych (powyżej 5mm). W takich przypadkach obserwowane jest również zniszczenie podłoża kostnego. Jest to zabieg chirurgiczny. Różni się od kiretażu zamkniętego niewielkim nacięciem umożliwiającym odchylenie dziąsła, co pozwala na oczyszczenie kieszonki pod kontrolą wzroku. Ma on na celu podobnie jak kiretaż zamknięty: usunięcie tkanek zapalnych, wygładzenie powierzchni korzeni zębów i przyklejenie dziąsła do powierzchni korzeni.

Sterwowana regeneracja tkanek

Choroby przyzębia prowadzą do utraty tkanek otaczających ząb. Zazwyczaj choroba przebiega przy braku objawów ostrego zapalenia (zaczerwienienie, krwawienie, ból, obrzęk dziąsła). Powstające zmiany w postaci kieszonek przyzębnych i ubytków kości mogą prowadzić nawet do utraty zęba. Jedyną szansą dla takich zębów są metody sterowanej regeneracji tkanek i kości. Techniki te, z powodzeniem stosowane w naszej klinice, dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych osiągnięć inżynierii materiałowej: błon zaporowych oraz materiałów wspomagających odbudowę tkanki kostnej (Emdogein, biomateriały - Bio-Oss, błony kolagenowe Bio-gide) pozwalają na skuteczną odbudowę utraconych lub zniszczonych tkanek i ponowne lepsze podparcie zęba przez podłoże kostne.

Podcięcie wędzidełka

Wędzidełka warg i języka to pasma tkanki łączące wargę lub język z wyrostkiem zębodołowym, z którymi wiążą się nierzadko nieprawidłowości takie jak: wędzidełka położone zbyt blisko zębów, zbyt krótkie lub grube, mające szkodliwy wpływ na przyzębie, estetykę uzębienia, ustawienie zębów czy utrzymanie protez ruchomych. Korekta wędzidełka to prosty, wykonywany w znieczuleniu miejscowym zabieg podcięcia zbyt krótkiego wędzidełka zmniejszającego ruchomość języka czy warg, kończący się założeniem cienkich szwów plastycznych.

Pogłębienie przedsionka przeszczepem dziąsłowym

Zabieg ten przeprowadza się dla uzyskania strefy dziąsła przyczepionego, której często brakuje w rejonie dolnych przednich zębów. Wąska strefa tego dziąsła, czyli tzw płytki przedsionek jamy ustnej, powoduje, że z czasem dziąsło otaczające zęby sieczne żuchwy wycofuje się. Spowodowane jest to pociąganiem dziąsła przez błonę śluzową ruchomą.

Pokrywanie recesji dziąseł

Recesja dziąsła jest to nieprawidłowość polegająca na obnażeniu korzenia zęba, prowadząca m.in. do zwiększonej wrażliwości zęba na zmiany temperatury, próchnicy korzenia, utrudnień w utrzymaniu higieny jamy ustnej oraz niedoborów estetycznych. Jest wiele przyczyn powstawania recesji dziąsłowych: cienki biotyp dziąsła, pociąganie wędzidełek, brak tzw dziąsła przyczepionego, wady zgryzu, nieprawidłowy sposób szczotkowania zębów. Leczenie chirurgiczne recesji dziąsła może przeprowadzone z zastosowaniem:

  • uszypułowanego przesuwalnego płata dziąsłowego
  • przeszczepu błony śluzowej dziąsła
  • sterowanej regeneracji tkanek- użycie biomateriałów

Wybór odpowiedniej metody uzależniony jest od postaci recesji, jej umiejscowienie, stopnia zaawansowania, wieku pacjenta oraz jego oczekiwań. Zabieg ten przeprowadzany jest również dla pogrubienia dziąsła przed leczeniem ortodontycznym.

 

 

 

 

 

Protetyka

Wkłady koronowe – korony protetyczne

Korona protetyczna to czapeczka pokrywająca zniszczoną koronę zęba lub odbudowująca ją przypadku całkowitej utraty. Jako przęsło w moście lub na implancie. Korony protetyczne mogą być wykonywane zarówno na zębach naturalnych, jak i implantach.

Wkłady koronowo-korzeniowe

Zęby bardzo zniszczone lub osłabione leczeniem kanałowym wzmacniane są natomiast wkładami koronowo-korzeniowymi, które można przyrównać do metalowych „ćwieków” wklejonych do kanału zęba na którym jest umieszczona czapeczka stanowiąca retencję dla korony i pokrytych koroną protetyczną. Wkłady koronowo-korzeniowe w zależności od wskazań mogą być wykonane z: metalu, stopów szlachetnych, włókna szklanego, pełnoceramiczne. Istnieją również wkłady koronowo-korzeniowe wykonane z włókna szklanego, które spełniają najwyższe kryteria estetyki.

Mosty

Most to uzupełnienie na stałe osadzone w jamie ustnej. Takie rozwiązanie zapewnia pacjentowi doskonały efekt estetyczny, czynnościowy oraz wygodę użytkowania. Główną niedogodnością w przypadku mostów konwencjonalnych jest konieczność szlifowania przynajmniej dwóch zębów sąsiadujących z luką. W zależności od lokalizacji braku zębowego, upodobań pacjenta oraz wymagań estetycznych stosuje się mosty pełnoceramiczne - najlepszy efekt kosmetyczny lub złożone, w których metalowy „szkielet” pokryty jest materiałem estetycznym (porcelaną, kompozytem) imitujący barwą i kształtem brakującą część uzębienia. Uzupełnienia te mogą być wykonywane zarówno na zębach naturalnych, jak i implantach.

Mosty adhezyjne

W celu uniknięcia konieczności szlifowania często zdrowych tkanek zęba, w przypadku pojedynczych braków zębowych w odcinku przednim, stosujemy mosty adhezyjne. Pozwala on na osiągnięcie doskonałych efektów estetycznych i komfortu pacjenta, bez konieczności szlifowania zębów sąsiednich. Istotą metody jest odbudowanie brakującego zęba przy użyciu materiału kompozytowego nowej generacji i przytwierdzeniu go do powierzchni językowych (wewnętrznych) zębów sąsiednich za pomocą wytrzymałego i niezwykle trwałego włókna szklanego.

Protezy osiadające

Są to uzupełnienia ruchome wykonywane z tworzywa akrylowego. Głównym wskazaniem do ich stosowania są przypadki bezzębia lub rozległych braków w uzębieniu, kiedy nie ma możliwości wykonania innych rodzajów uzupełnień (protez szkieletowych, stałych, opartych na implantach).

Protezy Overdenture

Protezy overdenture to ruchome uzupełnienie protetyczne, pokrywające na całej powierzchni korzeń lub korzenie resztkowego uzębienia lub implanty. Protezy te utrzymywane są na korzeniach lub wszczepach poprzez system zatrzasków (najczęściej kulkowych). Są to uzupełnienia spełniające wymogi estetyki, chroniące kości szczęk przed zanikiem oraz zapewniające akceptowalny komfort dla pacjenta. Warunkiem koniecznym jednak w przypadku użytkowania tego typu protez jest opanowanie przez pacjenta zasad utrzymywania idealnej higieny jamy ustnej i regularne zgłaszanie się na wizyty kontrolne.

Warto zwrócić uwagę na możliwość wykonania protezy overdenture oparte na zaledwie 2 implantach w żuchwie i szczęce u pacjentów bezzębnych, co przy względnie przystępnych kosztach, diametralnie poprawia komfort użytkowania w porównaniu do protez całkowitych osiadających.

Protezy natychmiastowe

Proteza natychmiastowa to ruchome uzupełnienie protetyczne, które zostaje oddane pacjentowi bezpośrednio po usunięciu zębów w czasie działania znieczulenia. Wszystkie czynności związane z wykonaniem protezy są przeprowadzane przed usunięciem zębów. Takie postępowanie pozwala na uniknięcie przykrej dla pacjenta sytuacji braku zębów, zapewnia normalne warunki życia i możliwość kontynuowania pracy zawodowej. Wpływa również bardzo korzystnie na gojenie się ran poekstrakcyjnych. Stosowanie tego typu rozwiązania wiąże się jednak z koniecznością bezwzględnego przestrzegania zaleceń lekarza protetyka, zgłaszania się na częste wizyty kontrolne oraz utrzymania wzorowej higieny jamy ustnej i protezy.

Są to protezy czasowe. Przygotowują do wykonania protez docelowych.

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe to nowoczesne, ruchome uzupełnienia protetyczne. Proteza taka opiera się nie tylko na dziąsłach i błonie śluzowej, ale również na zębach - nie powoduje więc wzmożonego zaniku kości i dziąseł. Wykonana prawidłowo może służyć pacjentowi przez długie lata. Podstawowe części protezy szkieletowej to metalowa baza (szkielet) oraz akrylowe elementy odbudowujące brakujące tkanki (zęby i podłoże).

Uzupełnienia protetyczne oparte na implantach

Wprowadzenie implantów zrewolucjonizowało oblicze współczesnej protetyki, otwierając drogę zupełnie nowym rozwiązaniom terapeutycznym. Wykorzystując implanty jako podbudowę można zaplanować różnorodne uzupełnienia protetyczne: protezy całkowite typu overdenture, mosty uzupełniające całkowite lub częściowe braki uzębienia lub braki pojedynczych zębów (patrz Implantologia).

 

Warto wiedzieć

Aby maksymalnie wydłużyć funkcjonowanie protez stałych konieczne jest wdrożenie specjalnych zabiegów higienicznych z użyciem dodatkowych (obok szczoteczki do zębów) przyborów higienicznych. Szczególnej uwagi wymaga okolica przydziąsłowa koron i mostów ze względu na tendencję do gromadzenia się płytki nazębnej i trudności w jej oczyszczaniu. Polecane przybory to:

  • super-floss – sztywne nici dentystyczne mające na pewnym odcinku gąbczaste zgrubienie; sztywną część nitki przeciąga się pod czyszczonym elementem, po czym czyści go częścią gąbczastą
  • irygator – urządzenie działające na zasadzie bicza wodnego
  • strumień płynu masuje dziąsło, oczyszcza trudno dostępne przestrzenie

 

 

 

 

 

Implanty

Brak nawet pojedynczego zęba, zwłaszcza w przednim odcinku łuku zębowego, to problem natury estetycznej, funkcjonalnej, psychologicznej, a nawet społecznej (piękny, pełny uśmiech to atut w kontaktach międzyludzkich). Od ponad 30 lat idealnym rozwiązaniem wszystkich tych problemów są IMPLANTY dentystyczne, które:

  • umożliwiają trwałe odtworzenie brakujących zębów
  • mogą zapewnić pacjentowi komfort fizyczny i psychiczny
  • pozwalają uniknąć kłopotów związanych z tradycyjnymi uzupełnieniami protetycznymi (wyjmowanie protez, szlifowanie zębów)

Implanty stomatologiczne to niewielkie, tytanowe śruby umieszczane chirurgicznie w kościach szczęk, zastępujące korzeń brakującego zęba oraz tworzące podbudowę dla nowej korony zęba. W naszej klinice stosujemy implanty Ankylos CX niemieckiej firmy Dentsply Friadent, Adin Touareg izraelskiej firmy Adin Dental Implant Systems oraz MIS izraelskiej firmy MIS Implant Technologies. Powyższe firmy implantologiczne funkcjonują na rynku implantologicznym od ponad dwudziestu lat i ich produkty dają przewidywalne niezawodne efekty. Systemy implantologiczne, które stosujemy są poparte wieloletnimi badaniami i charakteryzują się znakomitymi rezultatami u pacjentów. Są to implanty gwarantujące naszym pacjentom najwyższą jakość, bezpieczeństwo oraz estetykę. Implanty są obięte 5 -letnią gwarancją oraz w razie nieprzyjęcia się implantu w kościo czym wiadomo w ciągu od kilku do kilkunastu tygodni) ponowny zabieg założenia wszczepu mają Państwo wykonany bezpłatnie. Odsetek niepowodzeń po zabiegu według piśmiennictwa światowego waha się

na poziomie 3-4%.

Wszczepianie implantów - część chirurgiczna

Zabieg wszczepienia implantu to delikatny i precyzyjny zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Polega on na umieszczeniu implantu w odpowiednim położeniu w kości. Najpierw wykonuje się niewielki nawiert w zaplanowanym miejscu, delikatnie wkręca implant, który jest w kształcie śruby i zakrywa dziąsłem zakładając szwy. Szwy zdejmuje się najczęściej po tygodniu. Następnie rozpoczyna się okres gojenia - osteointegracji - wytwarzania się trwałego zespolenia miedzy kością a powierzchnią tytanowego wszczepu. Zazwyczaj proces ten trwa od 3-6 miesięcy.

Sterowana regeneracja kości

Jeśli podłoże kostne w swoich wymiarach nie jest wystarczające do osadzenia implantu, lub zabieg implantacji odbywa się natychmiast lub w niedługim czasie po usunięciu zęba, należy zastosować biomateriały kościozastępcze, które pozwolą komórkom kostnym utworzyć brakujące struktury. Do tego celu najczęściej stosuje się biomateriały na bazie białek zwierzęcych – bio-oss i biogide (szwajcarskiej firmy Geistlich) można również zastosować preparaty syntetyczne.

Podniesienie dna zatoki szczekowej

W odcinkach bocznych górnej szczęki wyrostek kostny potrzebny do wykorzystania dla implantów jest czasem zajęty przez zatokę szczękową. Zachyłek zębodołowy zatoki „chętnie” zajmuje coraz większe przestrzenie zwłaszcza wtedy, gdy długo nie ma zębów w tym rejonie. W znieczuleniu miejscowym (często jednocześnie z implantacją) odsuwa się błonę śluzową z zachyłka zębodołowego zatoki do góry, podkładając materiał kościozastępczy po to, aby w tym rejonie na powrót uzyskać podłoże kostne.

Przeszczep kostny

Przy bardzo małej ilości kości, kiedy nie można zastosować jedynie materiałów kościozastępczych, wykonuje się zabieg odbudowy kształtu wyrostka zębodołowego bloczkiem kostnym. Umieszcza się bloczek kostny w potrzebnym miejscu unieruchamiając go małymi śrubami tytanowymi i osłania materiałem kościozastępczym. który jeas w tym samym czasi pobrany z kąta żuchwy.

Modelowanie dziąsła

Po upływie czasu gojenia lekarz odkrywa wierzch implantu aby na kilkanaście dni zamocować śrubę gojącą przedłużającą implant do brzegu dziąsła. Śruba gojąca służy do wyprofilowania brzegu dziąsłowego w naturalnym kształcie. Następnie lekarz pobiera wyciski, a technik protetyk przygotuje koronę, most lub protezę zatrzaskową, którą stomatolog przymocuje do zintegrowanych implantów.

Wykonywanie uzupełnień opartych na implantach część protetyczna

Postępowanie protetyczne zależy od ilości brakujących zębów oraz rodzaju planowanego uzupełnienia:

  • korony protetyczne
  • mosty uzupełniające częściowy brak uzębienia
  • mosty uzupełniające całkowity brak zębów
  • protezy całkowita typu overdenture — to proteza całkowita wsparta o wprowadzone implanty. Najczęściej taka sytuacja zdarza się w bezzębnej żuchwie kiedy nie możemy  wprowadzić implantów w odcinkach bocznych aby wykonywać uzupełnienie stałe (duży  zanik tkanki kostnej, względy finansowe pacjenta). Wprowadza się 2 lub 4 implanty w odcinku bródkowym i wykonuje protezę wspartą na zatrzaskach. W sprzyjających   warunkach całość leczenia można przeprowadzić w ciągu jednego dnia

 

Warto wiedzieć

Zabieg wszczepiania implantów jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym – jest zatem bezbolesny. Natomiast dzięki delikatności i precyzji techniki operacyjnej jego uciążliwość dla pacjenta jest porównywalna do zabiegu ekstrakcji zęba.

 

 

 

 

 

L-PRFTM

Brak nawet pojedynczego zęba, zwłaszcza w przednim odcinku łuku zębowego, to problem natury estetycznej, funkcjonalnej, L-PRF™ (z ang. Leukocyte-Platelet Rich Fibrin) to autogenna sieć bogatopłytkowej fibryny pozyskiwana z krwi pacjenta.

Naturalny biomateriał bogaty w czynniki wzrostu i cytokiny, które przyspieszają gojenie i naturalną odbudowę tkanek, wspomagają regenerację.

Zastosowanie metody L-PRF™ wskazane jest do stosowania:

  • w gojeniu ran po zabiegach z zakresu chirurgii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej
  • w leczeniu periodontologicznym, gdzie konieczna jest regeneracja tkanek miękkich lub twardych
  • w zabiegach implantologicznych jako metoda wypełnienia ubytków kości wyrostka zębodołowego (augmentacja)

Zastosowanie metody L-PRF™ przyspiesza gojenie i regenerację, zmniejsza ryzyko powikłań; jest naturalną, szybką i bezpieczną procedurą medyczną.

 

 

 

 

 

 

Wybielanie

Systemy gabinetowe.

 

 

System laserowego wybielania metodą Beyond.

Wybielanie zębów tą metodą trwa   zaledwie 30 - 60 minut.

BEYOND™ — opis systemu.

Przez lata spożywamy kolorowe jedzenie, pijemy kawę lub herbatę czy też palimy papierosy, przez co zęby zaczynają ciemnieć. Regularne mycie może usunąć część przebarwień powierzchownych na szkliwie, lecz te, które spenetrowały głęboko strukturę zęba są trudne do usunięcia w zwykły sposób.

Wybielanie zębów BEYOND™ to jednorazowy zabieg polegający na nałożeniu specjalnego żelu wybielającego na powierzchnię zębów, a następnie aktywowaniu go przez światło akceleratora. Żel wybielający oparty jest na nadtlenku wodoru oraz innych składnikach, których zadaniem jest zwiększenie rezultatu oraz zmniejszenie wrażliwości. Żel wybielający pod wpływem światła z akceleratora Beyond Polus™ zwiększa szybkość przechodzenia żelu wybielającego przez szkliwo do zębiny. Światło emitowane przez akcelerator znacznie przyspiesza proces wybielania zębów poprzez zwiększenie częstotliwości, przy której związki nadtlenku wodoru rozbijają się. To powoduje błyskawiczny efekt utleniania w środku struktury zęba, przez co widoczne przebarwienia są rozbijane na mniejsze i utleniane. Efektem wybielania są białe, lśniące zęby pacjenta. Cały zabieg trwa ok. 45 minut, jednak jego długość może się różnić w zależności od przypadku.

Zabieg BEYOND™ jest całkowicie bezpieczny, wykonywany przez lekarza stomatologa. Zęby po wybielaniu nie stają się „bardziej chłonne” dla barwiących substancji, a trwałość zabiegu zależy w największym stopniu od trybu życiu pacjenta. Efekt pozostaje widoczny średnio przez 2 lata.

  • system wybielania Opalescence Xtra Boost
  • system wybielania Pola Office

 

Systemy wybielania w domu

Amerykański system NITE WHITE to skuteczna, bezbolesna, łatwa i bezpieczna metoda wybielania zębów w warunkach domowych. Dzięki tej technice można wybielić nawet bardzo ciemne zęby żywe i martwe z przebarwieniami powstałymi od kawy, mocnej herbaty, czerwonego wina, papierosów lub zmianami pochodzenia genetycznego. Preparatem aktywnym jest żel o przyjemnym miętowym lub

wiśniowym smaku. Krok po kroku:

1. Stomatolog pobiera wycisk łuku zębowego.

2. Następnie w pracowni przygotowywana jest specjalna nakładka na zęby (szyny), indywidualnie dopasowane do kształtu zębów.

3. Na kolejnej wizycie pacjent otrzymuje nakładki oraz strzykawki z żelem wybielającym wraz z dokładnymi instrukcjami co do dalszego postępowania. W celu przeprowadzenia kuracji należy:

  • dokładnie umyć zęby
  • wycisnąć ze strzykawki odpowiednią ilość preparatu (oznaczoną podziałką) i rozprowadzić w zagłębieniach szyny odpowiadających powierzchniom licowym zębów
  • umieścić nakładkę na zębach i silnie docisnąć — usunąć nadmiary żelu chusteczką higieniczną lub suchą szczoteczką nosić nakładkę ok. 3 godzin w ciągu dnia lub przez całą noc - po zakończeniu każdego zabiegu zęby należy umyć pastą z fluorem a szynę przepłukać letnią wodą

4. Bardzo korzystne jest przeprowadzenie profesjonalnej fluoryzacji po zakończeniu kuracji. Efekty leczenia są widoczne zazwyczaj już po pierwszej nocy. Jednak aby osiągnąć stabilny wynik, proces wybielania należy kontynuować przez 10-14 dni. W zasadzie zabieg nie wymaga powtarzania. Jeżeli jednak wystąpiłoby u pacjenta po jakimś czasie     lekkie przyciemnienie zębów, to warto zastosować zabieg przypominający po 6-12 miesiącach, zakładając szynę z preparatem na 1-2 noce.

Poza systemem NITE WHITE proponujemy również system nakładkowy Tres White, oraz system Opalescence.

Wybielanie zębów martwych

Wybielanie wewnętrzne jest sposobem rozjaśniania koron zębów wcześniej leczonych kanałowo, jak również zębów, które zmieniły kolor po urazie lub z przyczyn nieznanych. Ząb przed wybielaniem wewnętrznym (czyli wybielaniem od środka) powinien być skontrolowany zdjęciem rtg by ustalić czy wypełnienie kanału (kanałów) jest dostateczne i szczelne oraz czy w okolicy tego zęba nie toczy się stan zapalny. Prawidłowe wypełnienie kanału (kanałów) jest istotne, gdyż zapobiega penetracji środka wybielającego zakładanego do środka zęba wzdłuż kanału. Jeżeli jest to konieczne ząb przed wybielaniem wewnętrznym należy przeleczyć kanałowo.

Sukces wybielania wewnętrznego zależy od przyczyn zmiany zabarwienia korony zęba i jest indywidualny dla każdego przypadku. Wybielanie wewnętrzne polega na założeniu do środka zęba (po uprzednim usunięciu materiału wypełniającego lub nerwu) środka wybielającego, tak by działał on od strony źródła przebarwienia. Następna wizyta odbywa się po 3-7 dniach. Ilość wizyt, na których wymienia się wkładki wybielające jest zależna od stopnia i przyczyn przebarwienia. Zakończenie wybielania wewnętrznego następuje w przypadku osiągnięcia nieznacznie jaśniejszej korony zęba wybielanego od koron zębów sąsiednich. W ciągu następnych 2 tygodni występuje niewielkie ciemnienie zęba po wybielaniu. Na ten czas zakładany jest do zęba środek, który ma za zadanie neutralizację materiału wybielającego. Po tym czasie koronę zęba można odbudować zachowawczo (wypełnienie, plomba) lub protetycznie (wkład koronowo-korzeniowy i korona protetyczna).

Ząb w trakcie wybielania wewnętrznego nie powinien boleć. Jeśli się tak stanie pacjent powinien niezwłocznie zgłosić się do gabinetu. W przypadku utraty opatrunku pacjent powinien obficie przepłukać usta wodą oraz jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Efekty uboczne po lub podczas wybielania wewnętrznego:

  • podrażnienie dziąsła
  • dolegliwości bólowe
  • nawroty przebarwień
  • resorpcja wewnętrzna - jest to proces zapalny prowadzący do niszczenia korzenia i korony   zęba przez własny organizm. Proces niszczenia może się ujawnić po kilku latach od wybielania, dlatego ząb po wybielaniu wewnętrznym powinien pozostawać pod kontrolą radiologiczną (zdjęcia rtg). W przypadku, gdy dziąsło wokół zęba wybielanego po   pewnym czasie zmieni kolor lub kształt pacjent powinien skontaktować się z lekarzem stomatologiem

 

 

 

 

 

Ortodoncja

Profilaktyka ortodontyczna

Profilaktyka ortodontyczna polega na uwzględnianiu w wychowaniu dziecka czynników wpływających korzystnie na prawidłowy rozwój i wzrost zębów i szczęk oraz eliminowaniu czynników szkodliwych. Ten rodzaj leczenia przeznaczony jest głównie dla rodziców (porady) i małych dzieci. W tej fazie leczenia wizyty polegają na ocenie przez ortodontę zgodności postaci zgryzu u dziecka z normą dla jego wieku oraz prawidłowości funkcji takich jak: oddychanie, mowa, sposób połykania. W przypadku nieprawidłowości ortodonta zaleca wykonywanie odpowiednich ćwiczeń lub leczenie prostymi aparatami.

Aparaty ruchome

Aparaty ruchome to urządzenia samodzielnie wkładane i wyjmowane z ust przez pacjenta. W zależności od rodzaju leczonej wady zgryzu stosowane są różne modyfikacje aparatów ruchomych. Składają się z akrylowej płytki w kolorze wybranym przez pacjenta oraz, w zależności od typu aparatu, drucianych elementów utrzymujących aparat ortodontyczny lub części będących źródłem siły działającej na zęby (śruby, sprężyny). Najwłaściwszym momentem ich stosowania jest okres wzrostu dzieci i młodzieży. Czas leczenia aparatami ruchomymi i jego skuteczność są uzależnione od rodzaju wady, wieku pacjenta oraz współpracy pacjenta z lekarzem. Aby oczekiwać pozytywnych wyników leczenia dziecko musi przestrzegać obowiązujących zasad stosowania aparatów ruchomych: czasu noszenia i sposobu korzystania z aparatu.

Aparaty stałe

Aparaty stałe to urządzenia składające się z różnego rodzaju zaczepów (zamków i pierścieni) osadzanych za pomocą specjalnych klejów na stałe na powierzchni zębów. Zaczepy te stanowią umocowanie dla sprężystych drutów, będących właściwym źródłem siły działającej na zęby. Dzięki temu, iż aparaty stałe wywierają siłę bez przerwy przez cały okres leczenia, pozwalają na osiągnięcie precyzyjnych efektów leczniczych. W zależności od potrzeb leczniczych i estetycznych pacjenta polecane są różne rodzaje zamków ortodontycznych:

  • metalowe: precyzyjne, tańsze, dające możliwość urozmaicania wizerunku poprzez użycie  kolorowych gumek utrzymujących łuk, oraz zastosowanie w niektórych przypadkach  specjalnego typu zamków o wyjątkowo małych rozmiarach
  • estetyczne: ceramiczne (w kolorze zęba) lub z czystego monokrystalicznego szafiru (jedyne całkowicie przezroczyste zamki), mniej widoczne, lecz o mniejszej wytrzymałości  mechanicznej

Mikroimplanty ortodontyczne – mikrośruby

Mikroimplanty ortodontyczne – miniaturowe śruby ortodontyczne, umieszczane w kościach szczęk. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Zadaniem mikrośrub jest wzmocnienie zakotwienia zębów jako alternatywa dla innych mniej komfortowych aparatów. Zastosowanie mikroimplantów umożliwia również wykonanie drobnych korekt ustawienia zębów bez konieczności zakładania aparatu stałego na wszystkie zęby.

Przebieg leczenia ortodontycznego

Konsultacja ortodontyczna

Podczas pierwszej wizyty ortodonta przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem w celu jak najpełniejszego zrozumienia przyczyn zgłoszenia się na wizytę oraz zapoznania się z potrzebami i oczekiwaniami pacjenta. Pozwoli to na opracowanie indywidualnego planu leczenia, będącego wstępem do osiągnięcia wyników satysfakcjonujących obie strony. Kolejnym etapem, koniecznym do zaplanowania leczenia, jest wykonanie szczegółowego badania zgryzu oraz czynności mięśni, pobranie wycisków do gipsowych modeli diagnostycznych uzębienia. Dodatkowo wykonywane są zdjęcia fotograficzne uzębienia, dołączane następnie do dokumentacji cyfrowej pacjenta. W celu przeprowadzenia pełnej analizy warunków gryzowych konieczne jest również wykonanie badań RTG (zdjęcie pantomograficzne i telerentgenowskie boczne czaszki).

Przedstawienie planu leczenia

Celem drugiej wizyty jest zapoznanie pacjenta z wynikami badań oraz przeprowadzonej analizy zgryzu, warunków kostnych, profilu twarzy, oraz przedstawienie indywidualnego planu leczenia, uwzględniającego przebieg i przewidywany czas trwania leczenia. Jest to również moment przeznaczony na odpowiedzenie na ewentualne pytania pacjenta oraz, po zaakceptowaniu przez pacjenta planu leczenia, na podjęcie decyzji o terminie rozpoczęcia właściwego leczenia.

Rozpoczęcie leczenia

Pierwszym elementem tej wizyty jest, w zależności od rodzaju zaplanowanego leczenia, wydanie pacjentowi aparatu ruchomego lub założenie aparatu stałego. Są to zabiegi bezbolesne. Następnie ortodonta przedstawia pacjentowi wszelkie wskazania i konieczne porady. Do rozpoczęcia leczenia niezbędne jest, aby zęby były wyleczone, bez osadu i kamienia nazębnego, a dziąsła bez oznak stanu zapalnego. Leczenie aparatami stałymi trwa około dwóch lat.

Wizyty kontrolne

Wizyty kontrolne odbywają się z różną częstotliwością w zależności od zastosowanej metody leczenia i indywidualnych potrzeb pacjenta:

  • aparaty ruchome: co 2-4 miesiące
  • aparaty stałe: co 4-5 tygodni

Celem tych obligatoryjnych wizyt jest kontrola przebiegu leczenia oraz aktywacja aparatów.

Faza retencji

Ostatnim etapem leczenia, równie istotnym, bo stabilizującym osiągnięte wyniki i zapobiegającym nawrotowi wady, jest faza retencji. W przypadku leczenia aparatem ruchomym funkcję aparatu retencyjnego spełnia dotychczas użytkowany aparat ortodontyczny bez aktywowania. W sytuacji leczenia aparatem stałym, po zdjęciu aparatu, oczyszczeniu zębów kleju i wypolerowaniu, pacjent otrzymuje ruchomą, akrylową płytkę retencyjną na zęby górne oraz cieniutki drucik przyklejany do wewnętrznej powierzchni zębów przednich.

 

 

 

 

 

Stomatologia dziecięca

Wizyty adaptacyjne

Właściwe przygotowanie dziecka do pierwszej wizyty u dentysty oraz prawidłowy jej przebieg to niezwykle ważne czynniki kształtujące późniejszą postawę dziecka wobec leczenia stomatologicznego. Wizyty adaptacyjne służą zapoznaniu się młodych pacjentów z gabinetem i personelem medycznym. Podczas tej wizyty lekarz, często w formie zabawy, oswaja dziecko z urządzeniami stomatologicznymi. Dzięki temu gabinet staje się dla niego miejscem kojarzonym z zabawą i miłym spędzeniem czasu. Na zakończenie pacjent otrzymuje nagrodę za odwagę jako zachętę do kolejnych spotkań.

Leczenie zębów mlecznych

Ubytki próchnicowe w zębach mlecznych leczymy poprzez ich oczyszczenie i zakładanie wypełnień. Dysponujemy wieloma rodzajami materiałów do wypełnień w zależności od wskazań klinicznych i upodobań pacjentów. Oferujemy wypełnienia Twinky Star w 7 fantazyjnych kolorach: niebieskim, różowym, seledynowym, pomarańczowym, zielonym, złotym i srebrnym. Mali pacjenci, którzy mogą zadecydować o kolorze „plomby”, entuzjastycznie podchodzą do leczenia.

W sytuacjach, gdy jedynym postępowaniem leczniczym jest usunięcie zęba, przed znieczuleniem igłą smarujemy błonę śluzową znieczulającym żelem o ciekawych owocowych smakach, sprawiając, że zastrzyk staje się niebolesny.

Lapisowanie zębów mlecznych

Lapisowanie - zabieg, który stosuje się w przypadku, gdy większa część powierzchni zęba mlecznego jest do tego stopnia zniszczona przez próchnicę, że nie ma możliwości założenia wypełnienia. Polega to na przesyceniu zęba substancją bakteriobójczą, która zatrzymuje proces próchnicowy.

Lakowanie

Lakowanie – inaczej uszczelnianie, jest to zabezpieczenie specjalnymi żywicami miejsc podatnych na próchnicę (bruzd i szczelin). Zabieg ten przeprowadza się po wyrżnięciu pierwszych zębów stałych (trzonowców), które nie są jeszcze dotknięte przez próchnicę. Coraz powszechniejsze staje się lakowanie trzonowców mlecznych.

Profilaktyka wad zgryzu

Niezmiernie ważną metodą zapobiegającą powstawaniu wad zgryzu jest leczenie zębów mlecznych i niedopuszczenie do przedwczesnej ich utraty. Jeśli jednak nasz młody pacjent straci ząb, stosujemy utrzymywacze przestrzeni, które zapobiegają niechcianym przemieszczeniom się zębów, a w konsekwencji powstawaniu wad zgryzu.

 

Warto wiedzieć

Dlaczego ważne jest leczenie zębów mlecznych?

Zęby mleczne, podobnie jak stałe, mogą być zaatakowane przez próchnicę, która nieleczona prowadzi do bolesnych stanów zapalnych miazgi, a w konsekwencji do przedwczesnej utraty zębów. Braki zębów prowadzą do zahamowania wzrostu kości i zaburzeń zgryzowych (stłoczenia, nieprawidłowe ustawienie zębów, zatrzymanie zęba stałego w kości). Ropne stany zapalne zębów są źródłem infekcji dla całego organizmu młodego pacjenta i mogą prowadzić do zapaleń nerek, serca i stawów. Mogą również powodować uszkodzenie zawiązków zębów stałych, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie korzeni zębów mlecznych.

Kiedy pojawiają się pierwsze zęby mleczne, a kiedy stałe?

Pierwsze zęby mleczne wyrzynają się ok. 6. miesięca życia dziecka (norma: 5-11 miesiąc) i są to najczęściej dolne siekacze przyśrodkowe („jedynki” mleczne). Zdarza się jednak, że pierwsze pojawią się górne siekacze przyśrodkowe.

Pierwsze zęby stałe wyrzynają się ok. 6. roku życia i są to często pierwsze zęby trzonowe stałe (za „piątkami” mlecznymi), lub siekacze przyśrodkowe w żuchwie („jedynki” stałe). Tak zwane pełne uzębienie stałe 28 zębów (po 14 w każdej szczęce) zazwyczaj można obserwować między 11 a 13 rokiem życia. Zęby ósme wyrastają późniejszym wieku, czasem pozostają w kości, lub niekiedy obserwuje się brak zawiązków „ósemek”. Pełne uzębienie stałe z ósemkami to 32 zęby.

Jak często należy przeprowadzać wizyty kontrolne?

Proces próchnicowy w zębach mlecznych, z uwagi na ich słabą mineralizację (cienka warstwa szkliwa), przebiega znacznie szybciej niż w zębach stałych. Rodzice powinni przyprowadzać swoje pociechy na wizyty kontrolne co najmniej raz na 3 miesiące (o ile lekarz nie zdecyduje inaczej).

Pierwsze zabiegi higieniczne u dzieci

Zabiegi higieniczne rozpoczynamy jak najwcześniej. Jeszcze przed wyrżnięciem zębów mlecznych należy regularnie przemywać buzię dziecka gazikiem zwilżonym łagodnym naparem z rumianku lub przegotowaną wodą, wykonując jednocześnie masaż dziąseł. Przyzwyczajamy w ten sposób maleństwo do późniejszego mycia zębów i utrzymujemy higienę jamy ustnej. W ten sam sposób myje się po każdym posiłku pierwsze ząbki mleczne, pamiętając, aby przecierać je zarówno od strony warg, jak i języka.

Około 1. roku życia rozpoczynamy regularne mycie zębów szczoteczką dostosowaną do wieku dziecka. Dzieci pod nadzorem rodziców powinny same szczotkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie- rano po śniadaniu i wieczorem po kolacji.

Do ok. 7. roku życia rodzice przy wieczornym myciu zębów przez dziecko powinni dokończyć to mycie osobiście.

Usypianie butelką

Jest to zdecydowanie przeciwwskazane, ponieważ prowadzi do rozwoju tzw. próchnicy butelkowej. Bakterie próchnicotwórcze przekształcają zawarte w kaszkach i soczkach cukry w kwasy. Zęby przebywające przez dłuższy czas (całą noc) w kwaśnym środowisku ulegają demineralizacji. Nocny spadek produkcji śliny, zdecydowanie zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy. Próchnica butelkowa jest wyjątkowo agresywną postacią próchnicy. W krótkim czasie prowadzi do całkowitego zniszczenia dużych powierzchni zębów mlecznych.

 

 

 

 

 

Radiologia

Aparaty rentgenowskie stosowane w naszej klinice są oparte na technologii cyfrowej. Dzięki temu dawka promieniowania RTG dla pacjenta jest znacznie obniżona. Zaletą zdjęć cyfrowych jest również możliwość wykonywania cyfrowych pomiarów, polepszanie kontrastu, powiększanie obrazu, co pozwala dokładniej ocenić stan badanych tkanek.

Zdjęcia zębowe

Ten typ zdjęć rentgenowskich znajduje zastosowanie właściwie we wszystkich dziedzinach stomatologii: od wykrywania ognisk próchnicy w stomatologii zachowawczej począwszy na ocenie stopnia osteointegracji implantów skończywszy. Zdjęcia zębowe dają najwięcej informacji radiologicznych o stanie pojedynczych zębów i charakteryzują się największą dokładnością w odwzorowaniu szczegółów.

Zdjęcia pantomograficzne

Technika pantomograficzna pozwala na jednoczesne uwidocznienie całego uzębienia, kości szczęk oraz struktur sąsiednich na jednym zdjęciu, przy dawce promieniowania, odpowiadającej 4-5 zdjęciom zębów. Pomimo tego, że wykazują mniejszą dokładność niż małe zdjęcia zębów, pozwalają na całościową ocenę stanu uzębienia, co tłumaczy ich znaczną użyteczność w procesie diagnostycznym, planowaniu leczenia i ocenie jego wyników. Wśród zalet zdjęć pantomograficznych wymieniane są również: brak uciążliwości dla pacjenta, możliwość wykonania badania u pacjenta niezdolnego do otwarcia ust, zrozumiałość uzyskanego obrazu dla pacjenta. Obecnie zdjęcia pantomograficzne są rutynowo wykonywane, jako badania wstępne przed rozpoczęciem leczenia stomatologicznego.

Zdjęcia tomograficzne

Stosowane z reguły przed planowanym leczeniem implantologicznym do zbadania  przestrzennej ilości podłoża kostnego w interesujących lekarza implantologia miejscach. Projekcje tomograficzne służą również lekarzom do planowania techniki zabiegu dłutowania zębów zatrzymanych, lub przy diagnostyce uszkodzeń korzeni zębów. Tomografia służy też ortodontom do dokładnego umiejscowienia położenia zębów zatrzymanych przed planowanym zabiegiem odsłonięcia i wyciągania zęba do prawidłowego położenia w łuku.

 

 

 

© MariaDent 2022

rtg

tomograf 3d

implanty

ortodoncja

Informacja środowiskowa

Projekt witryny: